امروزه رنگدانه ها کاربردهای مختلفی دارند

يك نوع خاص از سلولهاي تغيير رنگ در بدن ماهي مركب داراي يك كيسه مركزي حاوي گرانول رنگدانه است. در رنگدانه های با ترکیب شیمیایی خاص ، ترانسپرنتی فقط با اندازه ذره (یعنی با توزیع اندازه ذرات اولیه) تحت تاثیر قرار می گیرد و بنابراین به شرایط سنتز بستگی دارد. گل اخرای جنوب آفریقا احتمالا ً هنوز بیشترین استفاده را در رنگدانه های زرد طبیعی دارد و حدود 60 درصد Fe2O3 دارد. اخیرا از روش های آرایش دائم در علم پزشکی نیز استفاده های زیادی می شود. در مقیاس صنعتی معمولا اکسایش با وارد کردن اکسیژن اتمسفری به محفظه واکنش انجام می شود . رنگدانههاي آلي ، به صورتي که امروزه در صنعت استفاده ميشوند، در طبيعت يافت نميشوند و تقريباً همه آنها سنتزي ميباشند.

سیستم دی اکسازین به عنوان گروه کروموفوریک در رنگ های راکتیو نیز قابل استفاده است. این حد واسط از طریق اکسیداسیون در 180 درجه سانتی گراد در حلال آروماتیک و در حضور کاتالیزور مانند آلومینیم III کلرید یا بنزن سولفونیل کلرید حلقوی شده و پیگمنت دی اکسازین 139 حاصل می شود. پیگمنت مشکی | دوده ( پیگمنت مشکی ) دوده یک محصول آلی می باشد که از ته نشینی فاز بخار حاصل از تخریب هیدروکربنها در درجه حرارتهای بالا بدست می آید و بیشتر دوده ها در حدود ۹۸% کربن بوده و ۲٪ بقیه را اکسیژن و نیتروژن و سولفور تشکیل می دهد. اکسیدهای طبیعی قهوه ای به وسیله سیینا و آمبر که پیش تر اشاره شده اند مشخص می شوند، سیینای خام مرغوب کاملا ً شفاف است و دارای ته رنگ روشن اما قدرت نسبتا ً کمی است. روش دیگر تهیه اکسیدهای آهن، اکسایش کامل ترکیبات آهن رسوبی و سپس افزودن نیمی از محلول نمک آهن اولیه و رسوب دادن هیدروکسید است.

میکانیز دارای چنین شکلی است و از اینرو خاصیت نفوذ ناپذیری خوبی در قبال آب دارد. یکی از این ژن ها، رنگ پرهای زینتی مرغ عشق ها را تیره تر می کند و میزان این تیرگی بستگی به تعداد ژن های موجود در پرنده دارد(یعنی صفر، یک یا دو). روش تولید. اکسید آهن زرد ترانسپرنت C.I Pigment Yellow 42:77492 ، با رسوب دادن هیدروکسید یا کربنات آهن II با قلیای محلول های نمک آهن II و اکسایش بعدی و ایجاد FeOOH به دست می آید. ذخایر آهن اکسید شبه میکا نسبتا ً در همه جا پراکنده اند اما مشهورترین آنها از نظر کیفیت و درجه خلوص بالا از استرالیا استخراج می شود. وقتی نوبت به تعیین نوع رنگدانه ای می رسد که قرار است در پروژه شما استفاده شود باید تفاوت بین پیگمنت های آلی و معدنی و نحوه تاثیر آنها بر محصول در نظر گرفته شود.

هنگامی که هیدروکسید یا کربنات آهن II از محلول های نمک آهن II در C 30 رسوب داده می شود و هنگامی که اکسایش با دمش هوا و افزودن مواد جوانه زا (کانند کلریدهای منیزیم، کلسیم یا آلومینیوم) به طور کامل انجام گیرد، مقدار هماتیت حاصل به بیشاز 85% می رسد. بقایای رنگ آبی مصری که نزد شیمیدانان با عنوان سیلیکات مس کلسیم شناخته شده، در مجسمه پارتنون خدای یریس و حوضچه معروق در باغ فرسک در مقبره نبآمون، کاتب و شمارشگر مصری در تبس و دیگر مکانها یافت شده است. اجزاء این جیره ها عبارت بودند از ذرت سفید، ذرت زرد، کنجاله سویا، کنجاله آفتابگردان، روغن گیاهی، نمک، کربنات کلسیم، پرمیکس ویتامینه و معدنی، دی کلسیم فسفات، متیونین و لیزین.این جیره ها بر اساس ذرت سفید و گندم تهیه شدند و در آن ها از سطوح مختلف فلفل قرمز و یک نوع رنگدانه مصنوعی استفاده شد.

این رنگ آبی در مجسمههای آن دوره و همچنین به شکل استوانهها و مهرههای مختلف دیده شده است. تثبیت دیسپرسیون رنگدانه ها با استفاده از مواد افزودنی همچنین از پدیده های شوک هنگام مخلوط کردن خمیرها و هنگام نهایی شدن محصول جلوگیری می کند. بنابراین بهتر است در دوران بارداری حسابی حواس مان به کرم ها و لوسیون های موضعی باشد؛ مثلا کرمهای حاوی ترتینویین که معمولا برای لایهبرداری و جوانسازی پوست، درمان جوشها و جای جوش ها تجویز میشوند، در دوران بارداری ممنوع است، چراکه به راحتی جذب پوست می شوند و مواد درون آنها می تواند در رشد جنین اختلال ایجاد کند. مواد شیمیایی دیگری هم مانند هیدروکینون و رزورسینول که برای درمان لک به کار می روند، نباید در دوران بارداری مصرف شوند و از همین روست که برای خانم هایی که دچار لک حاملگی شده اند به هیچ وجه چنین کرم هایی تجویز نمی شود.

اندازه ذرات آنها، در ويژگيهاي رنگ از جمله براق بودن و درخشندگی رنگ، قدرت پوششدهی و جلوگيري از ته نشين شدن رنگ تاثیر بسیاری دارد. اهمیت فراوانی دارد زیرا این وسایل توسط رنگ از عوامل مختلف مثل هوا، رطوبت و ترکیبات شیمیایی محافظت میشوند. لیکن این محصولات دارای ترکیبات FeO.Fe2O3 هستند و فرومغناطیس هستند. اکسید آهن قرمز ترانسپرنت دارای هیدرات اکسید آهن را می توان مستقیما با رسوب گذاری تولید کرد. در میان رنگدانه های غیرآلی، دی اکسید تیتانیوم بیش ترین استفاده را در صنعت پلاستیک دارد. برای مثال می توان آبی مستقیم C.I.108 را نام برد که 3یا 4 گروه سولفونیک اسید دارد. بنابراین می توان مجسم کرد که رنگ اکسیدهای آهن طبیعی حتی از یک سنگ معدن به دلیل وجود ناخالصی می تواند متنوع باشد. اکسیدهای آهن قهوه ای ترانسپرنت با رسوب دادن محلول های آهن II با محلول قلیایی رقیق (هیدروکسید یا کربنات سدیم) و اکسایش با هوا به دست می آیند.

در دوران بارداری، سلول های تولیدکننده رنگدانه به نام ملانوسیت ها بیش از حد فعال می شوند و پوست شما را هنگام قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، مستعد تغییر رنگ (از کک و مک گرفته تا ملاسما) می کنند. بدن گورخرماهي نيز حاوي مخزن كوچك از مايع رنگدانه سياه است كه در زمان فعال شدن به سطح پوست آمده و مانند ريختن جوهر پخش مي شود كه در اين حالت به نظر مي رسد اندازه ماهي بزرگتر شده است. به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اساس كار ماهيچه مصنوعي سلولهاي حاوي رنگدانه موجود در بدن ماهي مركب، گورخر ماهي و ساير خزندگان است كه امكان تغيير رنگ بدن اين موجودات را فراهم ميكند.

بیشترین ناخالصی آنها سیلیکاتهاست. اکسیدهای طبیعی زرد یا گل اخرا لزوما ً آهن اکسید آبدار با مقادیر متفاوتی ناخالصی هستند. اکسیدهای آهن ترانسپارنت را می توان با حرارت دادن پنتاکربونیل آهن مذاب اتمیزه شده بسیار ریز در حضور هوای اضافی در C 580-800 سنتر کرد ر شکل زیر این فرایند نشان داده شده است. تنها با افزودن یک ماده ادتیو مرطوب کننده و دیسپرس کننده مناسب است که می توان ویسکوزیته خمیر را به اندازه کافی کاهش داد تا محتوای رنگدانه خمیر پیگمنت چیست افزایش یابد.

چاپ پیگمنت مناسب هر نوع پارچه ای است اما بیشتر روی پارچه پنبه استفاده می شود. پدهای پنبه ای را به این مخلوط آغشته کرده و روی چشمان خود قرار دهید. دو نوع ملانین یا رنگدانه پوستی وجود داره؛ eumelanin که به پوست رنگ قهوهای (برنزه) میده و pheomelanin که باعث ایجاد رنگ قرمز روی پوست میشه. براي تهيه رنگ هاي نقاشي ، به دليل قدرت پوشانندگي و ثبات خوب رنگدانه هاي معدني در برابر نور و عوامل جوي ، بيشتر از اين نوع رنگدانه ها استفاده مي شود اما در مواردي که استحکام ، خلوص و جلوه رنگدانه هاي معدني کافي نباشد ، از رنگدانه هاي آلي استفاده مي شود.

برای کسانی که دارای علائمی هستند که بینایی را تحت تاثیر قرار می دهند، اغلب عینک تجویز می شود و در موارد جدی تر، جراحی عضله چشم می تواند برای اصلاح حرکات سریع چشم انجام شود. در این بین زنان باردار به هنگام استفاده از این کرم ها، بیشتر باید به مواد به کاررفته درون آن ها توجه کنند تا برای جنینشان خطرناک نباشد. هنگام الحاق آهن اکسید شبه میکا به حامل رنگ باید دقت شود: خرد کردن بیش از حد آسان است که نتیجه آن قرمز شدن رنگ و ضعیف شدن ساختار ورقه ها و ناکام ماندن تقاضا برای مصرف آنهاست. برای تهیه یک رنگدانه مناسب، سنگ معدن خام، خشک شده و به اندازه مورد نیاز خرد می شود. از رزین مشکی شده توسط دوده میتوان برای ساخت انواع زیور آلات در کنار چوب و ورقهای فلزی، پر کردن شکافهای اسلبهای چوبی و ساخت میزهای چوب و رزین استفاده کرد.

البته بعد از استفاده از چنین کرم هایی محافظت پوست در مقابل آفتاب اهمیت بیشتری پیدا می کند، چراکه پوست مادر باردار بیشتر مستعد بروز لک است و پوست لایه برداری شده هم در صورت مواجهه با آفتاب به راحتی لک می شود. لک ها اکثرا به صورت دایره یا بیضی شکل دیده می شوند و معمولا با افزایش سن شیوع بیشتری دارند. از طرفی کرمهای اسید میوه یا AHA که به عنوان لایه بردار شناخته می شوند، چندان مشکلی در دوران بارداری ندارند. خواص و کاربردها. از نظر مقاومت در برابر نور، هوازدگی و مواد شیمیایی، اکسید های آهن ترانسپرنت عملکردی مشابه اکسیدهای آهن اپک دارند.در ضمن آن ها جذب UV زیادی دارند ، که در کاربردهایی مانند رنگ کردن بطری های پلاستیکی و لایه های مورد استفاده در بسته بندی غذاهای حساس به UV مورد بهره برداری قرار می گیرد. سیگنال های وایرلس می توانند بسیار پیچیده باشند و به صورت تصادفی در فضاهای بسته مانند فضای داخلی هواپیماها نوسان داشته باشند.

بیشتر اصلاح رنگ خاکستر تیره براق ممکن است به وسیله افزودن پولک آلومینیم یا فتالوسیانین باشد که اثرات تزیینی بیشتری به آن می دهد. آن پیگمنت توانایی زیادی برای جذب تابش فرابنفش دارد که امکان حفاظت پلیمر در چسباننده را فراهم آورده و به دوام آن کمک می کند. رنگ دانه های موجود در این جوهر کاملا محلول در آب می باشد ( امکان دارد از سایر حلال های مشابه هم استفاده شود) و ذرات ریز رنگدانه ها در آن معلق نیست. با این روش می توان رنگ های قرمز تا نارنجی به دست آورد، لیکن برای رنگ های زرد مناسب نیست. سولفونه کردن این پیگمنت، آنرا محلول در آب می کند و می توان آنرا بعنوان رنگ مستقیم برای رنگرزی پنبه به کار برد.

اگر از بعد فیزیکی بخواهیم رنگدانه و مکانیزم رنگدهی آن را بررسی کنیم، رنگدانه مادهای است که میتواند به طور انتخابی طول موج خاصی را جذب نماید و رنگ نور انتقال و انعکاس پیدا کرده را عوض نماید. در این نوع پیگمنت ها پوشش بالاتری بدست می آید و در پوشش های پایه، پوشش های اتوموبیل و پوشش های که خاصت ضربه پذیریی بالایی میخواهند از آن استفاده می کنند. به نحوی که گاهی از آن ها برای رنگ کردن رزین اپوکسی و در پوشش دهی کف ساختمان ها یا سقف آن ها استفاده می کنند. پوشش های جلوه ای فلزی معمولاً حاوی آلومینیوم یا پوسته های فلزی دیگری هستند که به عنوان آینه های کوچکی عمل می کنند ، آنها فقط یک اثر رنگی غیر انتخابی خاکستری را به خود اضافه می­کنند ، اما براساس شکل ذرات و توزیع اندازه آنها ، می­توانند هنگام مشاهده نمونه از چندین مورد ، زاویه را تغییر دهند.

رنگدانه مصنوعی

مواد ترکننده مثل اسیدهای چرب و هیدروکربن های آروماتیک که به عنوان حلال عمل می کنند به رنگدانه های با اندازه ذرات مشخص اضافه شده و با آسیاب گلوله ای آسیاب می شوند. معمولا مادۀ اولیه مورد استفاده FeSO4.7H2O بلوری است که به عنوان محصول جانبی از ایلمانیت در اسید شویی آهن یا در تولید دی اکسید تیتانیوم با روش سولفات به دست می آید. لازم به ذکر است این ماده در دمای بالاتر از 400 درجه تجزیه شده و ترکیبات سمی سولفید هیدروژن و دی اکسید گوگرد را آزاد می سازد. در این زمان رنگدانه مصنوعی وارد ساختمان مو شده با رنگدانه ها ی طبیعی موها ترکیب شده و بعد از مکث لازم رنگ دلخواه را ایجاد میکند. ورقه ها به صورت موازی جهت یابی می شوند به طوری که اثر زرهی به فیلم می دهد که نه تنها از نظر فیزیکی فیلم را تقویت میکند بلکه مانع نفوذ اکسیژن و رطوبت به درون فیلم می شود.

بدین معنی که میزان نفوذپذیری فیلم رنگ در برابر عوامل خورنده را کم میکنند. رنگدانه های مغناطیسی جهت بکارگیری در تهیه و ساخت پوششهای مغناطیسی، ضبط مغناطیسی، جوهرهای مغناطیسی و سیستمهای حساس مغناطیسی جهت سنسور و کدینگ استفاده میشود. شاید حساس ترین دوران در زندگی هر خانمی دوران بارداری او باشد. پس رسیدگی و استفاده از کرم در بارداری از مهم ترین فعالیت او در مراقبت از پوست خود است. تفاوت دای و پیگمنت (DYE و Pigment) 1- حلاليت در آب – Dye: در آب حل مي شوند. مرکب های تحریر عموما از ترکیب آهن سولفات، جوهر مازو و دای ها تشکیل می شوند. این رنگدانه ها بر خلاف جوهر های دای در حلال حل نمی شوند و به صورت ذرات بسیار ریز معلق هستند. علاوه بر این، مراحل خالص سازی باید انجام شود مثلا ً خارج کردن نمکهای محلول در آب (به وسیله شستشو) که هنگام اجرای پوششهای ضد خوردگی مزاحمت ایجاد می کنند یا با ته نشین شدن مواد معلق در آب، ناخالصیهای درشت و سخت ته نشین شده و خارج شوند.