حسابداری مالیاتی چیست؟ کاربرد و قوانین حسابداری مالیاتی

با توجه به اینکه عدم ثبت دقیق تراکنش های مالی و ارائه گزارش های مالی غیرشفاف به سازمان مالیاتی می تواند جرائم مالیاتی سنگینی برای واحد تجاری باعث شود، بحث حسابداری مالیاتی برای کسب و کارها و رعایت قوانین مربوط به آن اهمیت پیدا کرده است. هر شخص حقیقی یا حقوقی که مطابق قانون مالیاتی کشور، مشمول پرداخت مالیات است، نیازمند حسابداری مالیاتی است. البته طبیعی است که ضرورت و میزان نیاز به حسابدار مالیاتی در شرکت‌ها مختلف با هم تفاوت می‌کند. در میان کسب و کارهای فعال در کشور، هستند مجموعه‌هایی که به دلیل گستردگی فعالیت‌هایشان، چند کارشناس حسابدار مالیاتی را استخدام می‌کنند تا بتوانند جریان امور را به‌خوبی کنترل دوره حسابداری در تبریز کنند. آموزش حسابداری مالیاتی باید به گونه‌ای باشد که شما را با انواع مالیات و روش محاسبه آن‌ها آشنا کند.

در این مقاله ب زبان ساده توضیح داده ایم حسابداری مالیاتی چیست و به طور کلی شما را با صفر تا صد حسابداری مالیاتی آشنا کرده ایم. با توجه به این نکته که در سیستم حسابداری نقدی، ملاک تشخیص مالیات دریافت وجه نقد است، تمام وجوه پرداخت شده تحت عنوان پیش دریافت یا مطالبات سنوات قبل به سازمان مالیات به عنوان درآمد سال مالی سازمان در نظر گرفته می‌شود. امروزه سیستم حسابداری نقدی برای مبنای حسابداری درآمدهای مالیاتی چندان کاربردی نیست. به بیان ساده تر، در حسابداری مالیاتی این سوال مهم مطرح است که درآمدهای مالیاتی را در زمان تحقق یعنی همان زمانی‌که فرآیندهای عملیاتی مالیات توسط مودیان و سازمان مالیاتی انجام می شود، در نظر گرفته شود یا زمانیکه درآمدهای مالیاتی دولت توسط مودیان وصول می‌شود. حسابرسی مالیاتی در واقع نوعی فرآیند است که مطابق با آن درستی اسناد و مدارک مالی مورد بررسی قرار خواهد گرفت، همچنین بر چگونگی رعایت قوانین مالیاتی نظارت می‌شود.

(مشاوره مالی ، مالیاتی، حسابداری و حسابرسی)

۶) پرداخت کنندگان حقوق ، هنگام هر پرداخت یا تخصیص آن مکلفند مالیات متعلق را طبق مقررات محاسبه و کسر و ظرف سی روز ضمن تسلیم فهرستی متضمن نام و نشانی دریافت کنندگان حقوق و میزان آن ، به اداره امور مالیاتی محل پرداخت و در ماههای بعد فقط تغییرات را صورت دهند . پرداخت کنندگان حقوق هنگام هر پرداخت یا تخصیص آن مکلفند مالیات متعلق را طبق مقررات محاسبه و کسر و ظرف سی روز ضمن تسلیم فهرستی شامل نام و نشانی دریافت کنندگان حقوق و میزان آن ، به اداره امور مالیاتی محل پرداخت نمایند . داشتن تیم متخصص مالی و مالیاتی، سرعت و دقت بالا در انجام امور، دریافت حداقل هزینه برای انجام امور و تجربه فعالیت در انواع صنایع مختلف باعث شده تا این شرکت جزو برترین شرکت‌ های ارائه دهنده خدمات مالی و مالیاتی قرار بگیرد.

مالیات چیست و چه کسانی مشمول مالیات اند

تا پایان این مقاله از سری مقالات آموزش مالیات هر آنچه باید در مورد حسابداری مالیاتی (Tax Accounting) بدانید را بازگو می‌کنیم. از سهم الارث هر یک از وراث طبقه اول سی میلیون ( ۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ) ریال به عنوان معافیت کسر و باقی مانده به نرخ های فوق الذکر ، مشمول مالیات خواهد بود . معافیت هر یک از وراث طبقه اول که کمتر از بیست سال سن داشته یا محجور یا معلول از کار افتاده باشند ، مبلغ پنجاه میلیون ( ۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ) ریال است . ۲) نسبت به ثبت نام الکترونیکی و دریافت شماره اقتصادی به منظور بهره مندی از خدمات الکترونیکی نوین اقدام نمایند .

  • گزینه دیگر این است که خودتان به صورت مستقیم سوابق کاری یک حسابدار مالیاتی را بررسی نمایید و با او همکاری کنید.
  • لازم به ذکر است که قوانین مالیاتی مربوط به مالیات بر ارزش افزوده در هر کشور ممکن است متفاوت باشد، بنابراین برای اطلاعات دقیق‌تر، به قوانین مربوط به کشور خودتان مراجعه کنید.
  • در این قسمت میخواهیم درباره وظایف حسابدار مالیاتی توضیح دهیم وشما را بیشتر با این شغل آشنا کنیم.
  • وجود واحد حسابداری مالی در سازمان های بزرگ و کوچک یک امر ضزوزی برای جلوگیری از تضرر شرت و کمک به سودآوری بیشتر میباشد.

هدف اصلی از کاربرد حسابداری مالیاتی نظارت و بررسی وجوه نقدی و غیر نقدی که به سازمان وارد یا ازآن خارج می شوند است و ارتباط را با افراد و نهاد های مختلف حفظ می کند. هدف این شاخه از حسابداری رسیدگی به مواردی از جمله مالیات بر درآمد، محاسبه کردن هزینه های قابل قبول مالیاتی و استهلاک، پیگیری کردن معافیت های مالیاتی، تشویق ها و همچنین جریمه های مالیاتی، قرائن و ضرایب مالیاتی و … است. اطلاعات زیر به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که آیا حضور یک حسابداری مالیاتی برای مالیات، کسب و کار یا شغل شما مناسب است یا خیر.برای کسانی که برای رسیدگی به امور مالی خود به کمک حرفه ای نیاز دارند، استخدام یک حسابدار مالیاتی حرفه ای انتخاب خوبی است. حسابداران مالیاتی کارشناسان مالی هستند که همه قوانین و مقررات پولی و مالیاتی دولت را که میزان بدهی های آن را تعیین می کند، به راحتی متوجه می شوند و به بررسی آن ها می پردازند.

حسابداری مالیاتی چیست؟ کاربرد و قوانین حسابداری مالیاتی