سلونوئید ولوهای مینیاتوری کوچک ASCO سایت تخصصی خرید ابزار دقیق ایران | kasrasaran

سلونوئید ولوهای مینیاتوری کوچک ASCO سایت تخصصی خرید ابزار دقیق ایران | kasrasaran

بنابراین از پینچ ولو برای کنترل دبی آب استفاده می شود و می توان آن را در حالت نیمه باز یا نیمه بسته استفاده کرد. نوعی از شیرآلات پینچ که در لوله کشی های انتقال خمیر، لجن و سنگ معدن استفاده میشود. شیر هایی که جهت قطع و وصل جریان مایعات پودری، خورنده یا ساینده به کار میرود.

سیستم مالتی پلکس چیست؟ – به زبان ساده

از این‌رو، مهندسان پایپینگ، نگاه ویژه‌ای به طراحی مناسب‌ترین نوع ولو با توجه به کاربری مورد نظر خود دارند. در این مقاله، به معرفی کاربردها، اجزا، مزایا و معایب آن را بررسی کنید انواع ولو می‌پردازیم. در انتها نیز، جداول راهنمای انتخاب ولو مناسب برای کاربری‌های مختلف را ارائه می‌کنیم. پینچ ولوها یکی از وسایلی هستند که در خطوط لوله سیستم‌های انتقال مواد به کار می‌روند.

  • اگر بین پینچ ولو و گیت ولو شک دارید و نمی دانید کدام بهتر است؟ می توانید با مطالعه این مقاله انتخاب بهتر مناسب تری داشته باشید.
  • این تجهیزات دارای حرکت چرخشی بوده و برای کنترل جریان نیز به کار می‌روند.
  • فشار ناشی از عبور سیال در یک جهت مشخص، المان مسدود کننده جریان را به سمت بالا حرکت می‌دهد و مسیر را باز می‌کند.
  • عملکرد این نوع از شیرآلات نیز خطی بوده و از یک لوله یا مجرای انعطاف پذیر برای تأثیر بر روی دریچۀ شیر استفاده می‌کنند.
  • در این موارد، از عملگرهای چرخشی و فلکه برای باز و بسته کردن ولو استفاده می‌شود.
  • همچنین این وسیله، به راحتی قابلیت باز و بسته کردن را دارد و بدون نیاز به تعویض قطعات، کنترل جریان مواد را بهبود می‌بخشد.

عنصر کنترل کنندۀ جریان در ولوها به شکل  یک گوی بوده که در محل قرار گیری خود دارای حرکت دوار است. شیرآلات صنعتی برای تحمل فشارهای بالا که حاصل از سیال گاز و یا مایع هستند کاربرد داشته و به منظور تحمل شرایط سخت همراه و برای عمر طولانی طراحی شده اند. شیرها یک وسیلۀ مکانیکی بوده که جریان و یا فشار داخل یک سیستم را کنترل و تنظیم می‌کنند. شیرهای خطی با عملگر دورانی معمولا از چرخش یک ساقه روزه‌دار برای جابجایی المان مسدود کننده جریان استفاده می‌کنند. فلکه، یکی از انواع متداول عملگرهای مورد استفاده در این نوع شیرها است. از انواع ولو خطی با عملگر دورانی می‌توان به شیر کشویی، شیر کروی، شیر دیافراگمی، شیر سوزنی و شیر گلویی اشاره کرد.

همانطور که از نامشان پیداست این شیرها دارای شکل دایره‌ای و گرد هستند. شیرهای با حرکت دورانی یک دیسک و یا یک صفحۀ بیضی شکل را حول یک محور (شفت) زاویه‌ای یا دایره‌ای که به صورت قطری در یک صفحۀ اوریفیس باز می‌شود را به چرخش در می‌آورند. این نوع از شیرهای صنعتی، زمانی در حالت کاملاً باز قرار گرفته که ساقۀ آن °0 چرخیده و زمانی کاملاً بسته می‌شوند، که به اندازۀ ° 90 به چرخش درآیند.

اجزای شیرآلات در پایپینگ چه هستند؟شیرآلات پایپینگ انواع مختلفی دارند. با این وجود، بخش های نظیر بدنه، رگولاتور، نشیمنگاه، فلکه، ساقه و اتصال انتهایی، به عنوان المان های مشترک در اکثر ولوها مشترک در نظر گرفته می شوند. همچنین می توان شیرهای صنعتی را بر اساس روش ساخت نیز دسته بندی کرد. انواع مختلفی از شیرهای صنعتی وجود دارد، ازجمله شیرهای دروازه ای، شیرهای توپی، شیرهای پروانه ای، دریچه های گلوب، شیرهای دیافراگمی، شیرهای برقی، شیرهای بازرسی و شیرهای ایمنی. شیر کاهش فشار یا شیر اطمینان برای محافظت از تجهیزات یا سیستم پایپینگ در شرایط فشار بیش از حد یا خلاء استفاده می شود.

2# انواع ولو های ایزوله (Isolation Valves)